Od lipca mniejsze dostawy szczepionek Pfizer BioNTech

Trudności z zaakceptowaniem proponowanej liczby szczepionek były wielokrotnie wskazywane (…) z myślą o wypracowaniu porozumienia co do dalszych działań. Wezwaliśmy również spółkę, aby zaproponowała alternatywne, realistyczne rozwiązania, które moglibyśmy rozważyć. Obecna propozycja firmy Pfizer przewiduje zmniejszenie dostaw, ale nadal wymaga uiszczenia opłaty za anulowanie zamówień – połowy ceny za dawkę, która nawet nie została wyprodukowana” – zauważył minister. Według harmonogramu od 25 stycznia do 4 kwietnia ma zostać dostarczone do Polski także 811 tysięcy dawek szczepionki Moderny. W środę harmonogram dostaw szczepionki do Polski, obejmujący pierwszy kwartał tego roku, zaprezentował szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Podkreślił, że koncern tłumaczy tę sytuację “faktem przeskalowania produkcji”.

Podało również, że opracowany plan pozwoli na dostarczenie większej liczby dawek w drugim kwartale tego roku. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że w poniedziałek do Polski dotarło 1,6 miliona dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. Jak przekazał, w związku ze spadkiem zainteresowania szczepieniami w Polsce dostawy preparatów pozostałych producentów są nieregularne. “Informacje pisemne na temat nowego harmonogramu otrzymaliśmy wczoraj wieczorem dopiero” – dodał. Z harmonogramu udostępnionego na stronie rządowej wynika, że w czwartym tygodniu szczepień (18-24 stycznia) do Polski mają trafić 354 tysiące kolejnych dawek preparatu firmy Pfizer. Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej szczepionek przeciwko COVID-19, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ze swej strony zapewniła, że mimo zapowiadanego spowolnienia Pfizer obiecał, iż wszystkie szczepionki, oczekiwane przez UE w pierwszym kwartale tego roku, zostaną dostarczone zgodnie z planem. Dworczyk podkreślał, że rząd nie ma jeszcze precyzyjnej informacji od Pfizera, o ile zmniejszy w najbliższych tygodniach dostawy. Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą między innymi pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków. Dodatkowo od 15 stycznia każda dorosła osoba może zgłosić chęć zaszczepienia przez formularz na rządowej stronie internetowej. “W naszej fabryce w Puurs w Belgii planujemy do maja osiągnąć rytm produkcji około 100 milionów dawek miesięcznie; ze stałym wzrostem w następnych miesiącach” – ogłosił.

Moderna planuje dostarczyć do Polski około 400 tysięcy dawek w lutym i 360 tysięcy w marcu. O kolejnej dostawie szczepionek firmy Pfizer informował w niedzielę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Samolot z transportem preparatu wylądował w poniedziałek rano na Lotnisku Chopina w Warszawie. Zapewnił, że jego firma gotowa Niedobór żetonów i jego podstawy jest uzupełnić lukę w dostawach, spowodowaną przez problemy z preparatami AstraZeneca i Johnson & Johnson. Przyznał, że rozmawia zarówno z Brukselą, jak i z szefami państw i rządów.

Mogą z niej skorzystać osoby, które drugą dawkę przypominającą otrzymały w okresie kwiecień–wrzesień 2022 r., są w wieku 60 plus albo mają upośledzoną odporność lub pracują w podmiotach medycznych. Szczepienia wykonywane są preparatami zaktualizowanymi, działającymi przeciw podwariantom omikronu. Przypomniał, że od napaści Rosji w lutym 2022 r. „prawie 11 mln osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską, a prawie 1,5 mln osób zostało w Polsce i znalazło nowy dom”. „Polski rząd zaproponował im bezpłatne schronienie, opiekę zdrowotną, edukację, przystosowanie do rynku pracy i wiele innych usług, na które ci ludzie zasługują” – podkreślił szef MZ. „Polska administracja państwowa wszystkich szczebli skierowała wszelkie dostępne środki na pomoc i wsparcie naszych sąsiadów.

Szefowa Komisji Europejskiej rozmawiała z Pfizerem

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia zeszłego roku. Według informacji podanych na stronie rządowej, zaszczepionych zostało ponad 541 tysięcy osób. Do Polski trafią kolejne dawki szczepionek firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson oraz Moderna. Dokładną ich liczbę oraz datę dostaw podał w niedzielę szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski. Pfizer cztery razy zwiększy dostawy szczepionek w porównaniu z pierwszym kwartałem – ogłosił dyrektor generalny koncernu Albert Bourla w wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera” i kilku europejskich gazet. Jego zdaniem jesienią nastąpi powrót do normalności.

Termin dostaw szczepionek od Pfizera przesunięty. 16 maja zawarto umowę ws. nowego harmonogramu

W ocenie dyrektora generalnego mechanizm dostaw działa. “Wszystkich 27 krajów otrzymuje tyle, ile poprosiło” – powiedział. Rokiem życia, która się zgłasza, dostaje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na adres mailowy. “Jak tylko nadejdzie czas grupy wiekowej, do której należy taka osoba zgłaszająca się, wtedy będzie kontakt i pierwszeństwo dla tych osób w zapisie na wolne terminy do szczepień” – powiedział Dworczyk. Dworczyk był pytany, czy rząd powróci do kwestii zakupu szczepionek firmy Moderna, których – jak sugerował dziennikarz – kupiliśmy znacznie mniej niż nam oferowano. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał, że grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy łącznie 4,6 miliona osób, w tym w grupie 80-latków jest około 1,75 miliona, a seniorów w wieku lat – 2,8 miliona.

Zmiany w harmonogramie dostaw szczepionek na COVID-19

U 50 osób wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. Po reorganizacji pracy w fabryce w Belgii koncern Pfizera ma osiągnąć zdecydowanie większe możliwości produkcyjne, dzięki czemu wytwarzane będą nawet dwa miliardy dawek szczepionki rocznie, wobec obecnie założonej produkcji na poziomie 1,3 miliarda dawek. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oznajmił w piątek, że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dla całej Europy. Według zapowiedzi władz Pfizera, koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld – to o 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano. Zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec “wahaniom”. Powodem jest konieczność wprowadzenia modyfikacji w fabryce, które wymagają dodatkowych zgód urzędów regulacyjnych.

Wcześniej tego dnia Pfizer zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego, przez trzy do czterech tygodni, spowolni dostawy preparatu. Firma tłumaczyła to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane. Michał Kuczmierowski poinformował, że we wtorek do naszego kraju dostarczone będzie 114 tysięcy sztuk szczepionek Johnson & Johnson. W środę natomiast możemy spodziewać się dostawy 200 tysięcy dawek AstraZeneki. W piątek do Polski przyjedzie 250 tysięcy sztuk preparatu firmy Moderna. RARS poinformowała, że od pierwszej połowy lipca dostawy szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech zmniejszą się o blisko połowę.

Bezwizowy wjazd ukraińskich ładunków. Umowa UE-Ukraina przedłużona

W niedzielę – jak podał – do Polski trafiło 42 tys. Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszą dostawy specyfiku stworzonego przez firmę AstraZeneca. Nie wiadomo również, ile szczepionek tej firmy dotrze. Szczepionek przeciwko COVID-19 wyprodukowanych przez Pfizer i Giełda kryptowalutowa i kantory online BioNTech dotrze do Polski w poniedziałek 1 lutego – poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski. Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są obecnie tylko osoby od 18.

Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Dodał, że szczepionki firmy AstraZeneca obecnie nie przyjeżdżają do Polski.

  • Od lipca do Polski trafiać będzie tygodniowo o ok. 1 mln mniej szczepionek Pfizer/BioNTech.
  • Obecna propozycja firmy Pfizer przewiduje zmniejszenie dostaw, ale nadal wymaga uiszczenia opłaty za anulowanie zamówień – połowy ceny za dawkę, która nawet nie została wyprodukowana” – zauważył minister.
  • Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm.
  • Ponadto, jak zaznaczył, trwają teraz badania skuteczności w grupie wiekowej 5-11 lat, 2-5 lat oraz poniżej 2 lat.

Dodał, że jeśli Pfizer dostarczy do końca weekendu nowy harmonogram dostaw, w poniedziałek wznowione zostanie przyjmowanie od punktów szczepień zamówień na szczepionki. Do końca pierwszego kwartału do Polski trafi łącznie ponad 6 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firm Pfizer i Moderna – przekazał szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Dodał, że tygodniowo każdy z blisko sześciu tysięcy punktów będzie mógł dostać 30 szczepionek.

  • “W kolejnym tygodniu wrócimy do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej ze zwiększoną dostawą w dniu 25 stycznia i od 15 lutego br., co pozwoli zrealizować podjęte zobowiązania za pierwszy kwartał” – podało biuro prasowe Pfizer.
  • Michał Kuczmierowski powiedział w poniedziałek, że “dostawy szczepionek firmy Moderna zostały na razie przez nas zawieszone, a koncern Johnson & Johnson (J&J) wstrzymał dostawy do połowy września”.
  • Dostęp do komputera, gdzie mogą otrzymać niezbędne dla nich informacje o akcji.
  • Przypomniał, że od napaści Rosji w lutym 2022 r.
  • Dodał, że jeśli Pfizer dostarczy do końca weekendu nowy harmonogram dostaw, w poniedziałek wznowione zostanie przyjmowanie od punktów szczepień zamówień na szczepionki.

Aktualnie wszyscy dorośli Polacy, a także dzieci od 12. Roku życia, mogą zapisywać się na dostępne terminy szczepień, które wykonywane są w tysiącach punktów szczepień na terenie całego kraju. Według danych prezentowanych na stronach rządowych do 18 czerwca Teletrade – Przegląd Maklera Forex 2021 r. Wykonany niemal 26 milionów szczepień, a przeszło 10,7 miliona osób jest w pełni zaszczepionych. „Dziś żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości niż dwa lata temu.

“Później dostęp może być utrudniony” – przewiduje. – Później dostęp może być utrudniony – przewiduje. W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.